Czym różnią się tanie drukarki 3D od drogich? Najważniejsze wskazówki dla początkujących kupujących

Drukarki 3D Tower > Drukarki 3D  > Czym różnią się tanie drukarki 3D od drogich? Najważniejsze wskazówki dla początkujących kupujących

Czym różnią się tanie drukarki 3D od drogich? Najważniejsze wskazówki dla początkujących kupujących

Rynek drukarek 3D przechodzi w Polsce gwałtowny wzrost. Coraz więcej firm decyduje się na rozpoczęcie produkcji tych urządzeń. Jak więc w takim zagęszczeniu i coraz większej możliwości wyboru wyselekcjonować idealną drukarkę do swoich potrzeb? Czy zawsze tanie drukarki 3D to najlepszy wybór? O tym w dzisiejszym artykule.

Główne różnice pomiędzy tanimi, a jakościowymi drukarkami 3D

 

Druk 3D, jako metodę produkcji jesteśmy w stanie mierzyć poprzez analizę dwóch głównych parametrów. Są to czas druku pojedynczego detalu oraz jego finalna jakość. Czas wydruku jest wyznacznikiem zarówno sprzętowym (możliwości drukarki 3D) jak i balansowaniem pomiędzy parametrem jakości, a czasu (im szybszy wydruk, tym najczęściej gorsza jakość). Różnica pomiędzy drukarkami niższej klasy, wynika przede wszystkim z klasy podzespołów użytych do jej konstrukcji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie drukarki 3D, które pozwolą na stwierdzenie z jakiej klasy urządzeniem mamy do czynienia.

Oczywiście jakość komponentów drukarki 3D nie jest jedynym wyznacznikiem, określającym, czy dana drukarka 3D jest dla nas idealnym rozwiązaniem, natomiast jest to z pewnością temat na osobny artykuł.

 

Sztywność ramy drukarki 3D

 

Z pozoru rama drukarki 3D nie jest elementem mechanicznym, więc niektórzy mogą uważać, że jej jakość nie ma większego wpływu na jakość druku 3D. Nic bardziej mylnego.  Integralność i stabilność konstrukcji eliminuje zarówno mechaniczne błędy w wydruku (np. drgania mechaniczne) jak również pozwala na osiąganie zaplanowanych parametrów technicznych drukarce 3D.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ram. Niektórym drukarkom 3D towarzyszy dodatkowo obudowa ramy i powierzchni roboczej, która dodatkowo eliminuje wpływ środowiska zewnętrznego na proces wydruku (np. kurz lub zabrudzenia) co pośrednio przekłada się na rezultat samego wydruku 3D.

 

Grubość napędów – paskowego lub śrubowego

 

Napęd drukarki 3D jest jednym z głównych elementów ruchomych drukarki 3D. Od jego pracy zależy zarówno jakość samego wydruku 3D jak również wydajność urządzenia. Co do zasady wyróżniamy dwa rodzaje napędów drukarek 3D .

Napęd śrubowy, jest charakterystyczny dla większych drukarek 3D, zapewnia przy tym wyższą trwałość przy dłuższych wydrukach, z kolei napęd paskowy jest stosowany najczęściej przy mniejszych drukarkach, a jego najtańszy wariant to rozwiązanie towarzyszące rozwiązaniom typowo budżetowym.

 

Dokładność silników drukarki 3D

 

Silnik w drukarce 3D jest podstawą systemu napędowego urządzenia. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem silnika jest tak zwany silnik krokowy. Dzięki wykorzystania impulsu elektrycznego wywoływany jest obrót wirnika w silniku o ściśle określony kąt, przez co generowana jest energia elektryczna.

Jakość silnika elektrycznego w tańszych drukarkach 3D może powodować konieczność częstszych wymian lub regeneracji tego podzespołu, ze względu na niską jakość użytych podzespołów wewnętrznych. Należy wziąć to pod uwagę w momencie podejmowania decyzji o zakupie tańszej drukarki 3D – takie koszty mogą znacząco podrożyć eksploatację drukarki 3D, a co za tym idzie koszt wydruku 3D.

 

Dobry ekstruder

 

Ekstruder to element drukarki 3D odpowiedzialny za wyciskanie filamentu w postaci roztopionej. Integralną częścią ekstrudera jest głowica, która bezpośrednio odpowiada za kierunek i średnicę nakładanej warstwy tworzywa. Jakość ekstrudera ma ogromny wpływ na właściwe nakładanie filamentu na kolejne warstwy obiektu jak również poprawną współpracę z różnymi średnicami głowic. Trwałość tego elementu ma również wpływ na samą dokładność wydruku 3D.

Wielu użytkowników tańszych drukarek 3D często modyfikuje ten element w celu uzyskania wyższej wydajności lub jakości druku 3D. Jednakże wymaga to odpowiedniej wiedzy i znajomości technicznych aspektów pracy drukarki 3D.

 

Oprogramowanie – serce każdej z drukarek 3D

 

Kolejnym parametrem, który odróżnia tanią drukarkę 3D od tej wyższej klasy – jest z pewnością jakość oprogramowania sterującego jej pracą. Możliwość szerokiej konfiguracji pracy poszczególnych podzespołów, takich jak dysza czy ekstruder często jest kluczowa w sytuacji konieczności pełnej kontroli wydruku 3D oraz jego parametrów. Tanie drukarki 3D często nie posiadają rozbudowanych ekstruderów więc ich modyfikacja może sprowadzić się jedynie do wymiany tego elementu.

Istotne jest również poznanie ograniczeń sprzętu przez wykorzystywanie oprogramowania do projektowania pod druk 3D – poprzez serię testowych wydruków, łatwo zrozumiemy ograniczenia tańszych drukarek 3D w stosunku do ich pełnoprawnych odpowiedników wyższej klasy. Jest to szczególnie istotne w sytuacji ograniczonej ilości czasu potrzebnej na wydruk i konieczności wykorzystania z pewnego presetu ustawień, bez konieczności każdorazowego eksperymentowania z ustawieniami druku 3D.

 

Podsumowanie – jaką drukarkę 3D wybrać i czy tanie drukarki 3D to dobry pomysł?

 

Podsumowując, wybór drukarki 3D należy zacząć od określenia potrzeb Użytkownika. Z pewnością druk 3D komercyjny będzie poszukiwał wydajnych rozwiązań, które umożliwiają generowanie dużej liczby wydruków w jak najkrótszym czasie, przy zachowaniu wysokiej jakości wytworzonego detalu. Ten balans będzie stanowił także wyznacznik określenia proporcji tych możliwości do ceny samej drukarki 3D – tutaj kluczowy będzie stopień zwrotu z inwestycji.

W wypadku użytkownika indywidualnego, znacznie istotniejsza będzie cena drukarki 3D. Wykonując niewielkie elementy na użytek prywatnych, lub np. druk 3D dla przyjaciół i znajomych jakość komponentów będzie stanowiła raczej drugorzędna znacznie, a na kluczowy plan wyjdzie koszt drukarki 3D, który w tej kategorii użytkowników będzie główną motywacją zakupu – jednak należy pamiętać, że tanie drukarki 3D nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem, gdyż ich wykorzystywanie może wiązać się z wyższymi kosztami eksploatacji.

Redakcja Tower

Tower to polski producent i dystrybutor drukarek 3D o tej samej nazwie. W ofercie Tower znajdują się dwie linie modelowe. Tower Speeder, to drukarki o wysokiej szybkości. Tower Volumer to drukarki 3D oferujące ogromny zakres obszaru roboczego

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Masz pytania? Zamów rozmowę!